Zregenerować stary akumulator? Czy to możliwe?

Tutaj dowiesz się jak akumulator samochodowy pogarsza się na przestrzeni lat i czy moża jakoś nareperować, czyli innymi słowy zregenerować stary akumulator. Czy jest możliwe, aby zregenerować stary akumulator przez dolanie do niego kwasu w ten sposób dając mu drugą młodość? Na pewno słyszałeś, że niektóre stare akumulatory mogą zostać odświeżone.

Chodzi tu głównie o starsze akumulatory, które wymagały okresowego sprawdzenia i dolania wody. Większość nowych akumulatorów jest bezobsługowych, więc nie możesz zmieniać komponentów w ich wnętrzu. Starsze akumulatory samochodowe  tracą wodę przez parowanie w mieszaninie, w której jedną część stanowi kwas siarkowy i dwie części to woda. Jeśli posiadasz ten rodzaj sprawdzaj go dwa razy w roku i dodawaj wody destylowanej tylko w razie potrzeby. Dodanie kwasu sprawia, że stan akumulatora pogarsza się szybciej.

Jak zregenerować stary akumulator?

Jak zregenerować stary akumulator - schemat ołowiowo kwasowyWszystko sprowadza się do tego w jaki sposób akumulatory działają i ostatecznie tracą ich zdolność do trzymania naładowania. W typowym akumulatorze w technologii ogniw mokrych, płyty ołowiu (minus) i tlenku ołowiu (plus) są zanurzone w elektrolicie. Porowaty separator zapobiega dotykaniu się płyt i zwarciu. Każda para płyt generuje pewną ilość napięcia i wiele ich zestawów jest łączonych dla większej mocy wyjściowej. Pobieranie napięcia z akumulatora powoduje reakcję płyt z elektrolitem, co tworzy siarczan ołowiu. Ten proces chemiczny tworzy wodę i uwalnia elektrony, które generują prąd. W końcu woda rozrzedza elektrolit, który nie może już przeprowadzać reakcji chemicznej, i to skutkuje rozładowanym akumulatorem. Ładowanie akumulatora odwraca reakcję chemiczną i przywraca chemię płyt.

Kiedy komory akumulatora pracują płyta z tlenku ołowiu A jest biegunem dodatnim i płyta ołowiu B jest biegnem ujemnym. Prąd płynie od A do B obwodem zewnętrznym, a z B do A przez kwas. Poniższa reakcja chemiczna zachodzi podczas pracy:

PbO2 + H2 → PbO + H20
PbO + H2S04 →PbSO2 + H20

W nowych akumulatorach zamiast płyt ołowianych są używane siatki ołowiane i w wolnych miejscach siatki jest miks z tlenku ołowiu i kwasu siarkowego jako płyta dodatnia.

Proces ten pogarsza się z czasem. Płyty stopniowo zbierają utlenione zanieczyszczenia, które zmniejszają ich możliwości reagowania. To zbieranie zanieczyszczeń nazywa się zasiarczeniem.

Akumulatory zwykle mają żywotność pięciu lat, a zaawansowane technologicznie mogą przetrać nawet od 7 do 10 lat, więc nie ma powodów, aby czuć się źle, gdy Twój akumulator samochodowy będzie musiał iść do recyklingu. Jeśli jesteś zainteresowany jaką funkcje pełni akumulator samochodowy w Twoim pojeździe przeczytaj drugi artykuł. Pamiętaj, że możesz przedłużyć żywotność akumulatora, i zregenerować stary akumulator, przez sprawdzanie czy jest w pełni naładowany i unikanie szybkiego ładowania. Więcej informacji jak dbać o akumulator samochodowy, aby działał niezawodnie jak najdłużej.

Jeśli próbujesz zregenerować stary akumulator i nic nie pomaga sprawdź nasze ceny akumulatorów samochodowych.