+48 533 84 07 69 Pon. – Pt. 8:00 – 18:00; Sob. 8-14

Akumulatory samochodowe – wszystko co powinieneś wiedzieć

Wiedza jest bardzo istotna jeśli chodzi o akumulatory samochodowe [nasz cennik] i układ elektryczny Twojego samochodu. Mówiąc prawdę, są to serce i dusza Twojej bryczki. Ostatnią sytuacją w jakiej chciałbyś się znaleźć to zostać uziemionym z martwym akumulatorem. Im więcej wiesz o nim i układzie elektrycznym, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że utkniesz na mieliźnie. Mówię to, ponieważ w Auto-Kram chcemy Ci pomóc zrozumieć jak funkcjonują akumulatory samochodowe.

Średnio akumulatory samochodowe funkcjonują od 3 do 5 lat, ale nawyki jazdy i ekstremalne czynniki mogą skrócić ich życie. W Auto-Kram oferujemy sprawdzenie Twojego akumulatora. Jest to szybki test diagnostyczny, za pomocą którego zweryfikujemy czy zostało jeszcze dużo życia w Twojej baterii. Jeden mały test odpowie Ci na pytanie czy jest ona gotowa do drogi.

Jak działa akumulator samochodowy?

Akumulator samochodowy zapewnia zastrzyk elektryczności potrzebny, aby zasilić wszystkie elektryczne komponenty Twojego pojazdu. Mówimy tu o dość dużej odpowiedzialności. Bez zasilania z akumulatora Twój samochód, jak zapewne miałeś już okazję się przekonać, nie zapali.

Spójrzmy jak to potężne małe pudełko funkcjonuje:

  • Reakcja chemiczna wprawia wszystko w ruch: akumulatory samochodowe konwertują energię chemiczną w energię elektryczną potrzebną do zasilenia Twojego samochodu, dostarczając napięcie do rozrusznika. Link do dokładniejszego opisu reakcji chemicznej.

Jednostką napięcia elektrycznego jest Wolt (V). Posłużę się prostą analogią węża ogrodowego, aby wyjaśnić co to jest woltaż, prąd elektryczny i spadek napięcia (V). Napięcie (woltaż(V)) jest analogią ciśnienia wody dostarczanej do węża. Prąd elektryczny jest analogią wody płynącej przez wąż. Nieodłączny opór węża jest determinowany przez rodzaj i rozmiar węża – tak jak rodzaj i rozmiar kabla elektrycznego determinuje jego opór.

 • Utrzymuje prąd elektryczny na stałym poziomie: akumulatory samochodowe nie tylko dostarczają energii potrzebnej do uruchomienia samochodu, stabilizują także napięcie(V) (jest to termin używany do nazwania zaopatrzenia w energię) w celu utrzymania pracy silnika. Dużo jazdy ma na sobie ten nasz akumulator. Nazwijmy go ‘małe pudełko, które mogło’ -> nawiązuję tu do książki dla dzieci, która znalazła się na liście Top 100 książek dla dzieci. Możecie pokazać ciekawą bajkę swoim najmłodszym po doczytaniu do końca.

Akumulator może być mały, ale zasilanie (moc elektryczną [W]) jakie zapewnia jest ogromne.

Mamy w magazynach akumulatory samochodowe firm wytwarzających produkty wysokiej jakości i zainstalujemy je dla Ciebie.

Objawy i procedury – co może wskazywać, że akumulator jest wadliwy?

„Jeśli tylko wiedziałbym wcześniej” Wszyscy tego doświadczyliśmy. Na szczęście są różne oznaki i objawy wskazujące na możliwą potrzebę wymiany akumulatora:

 1. Wolne rozruch silnika: przy próbie uruchomienia pojazdu rozruch silnika jest powolny i jego uruchomienie trwa dłużej niż zazwyczaj. Lepiej można to opisać jako dźwiek ‘rur rur rur’ przy starcie
 2. Zapalona kontrolka silnika: kontrolka silnika czasami zapala się, gdy moc elektryczna akumulatora jest słaba. Włączone dziwne kontrolki systemowe – takie jak kontrolka silnika lub informująca o niskim poziomie płynu chłodzącego – mogą oznaczać, że istnieje problem z Twoim akumulatorem (może też po prostu oznaczać, że potrzebujesz płynu chłodzącego)
 3. Niski poziom płynu akumulatora: akmulatory samochodowe mają zazwyczaj część obudowy, która jest przezroczysta, więc zawsze możesz mieć oko na poziom płynu Twojego akumultora. Możesz także zbadać go poprzez usunięcie czapek, jeśli nie są one zapieczętowane (większość nowoczesnych akumulatorów samochodowych trwale uszczelnia te części). Najważniejsze: jeśli poziom płynu jest poniżej płyt ołowiowych (przewodnik energii) we wnętrzu, to nadszedł czas, żeby sprawdzić akumulator i układ ładowania. Gdy poziom płynu spada, jest to zazwyczaj spowodowane poprzez przeładowywanie (nagrzewanie)
 4. Pęcznienie, nadęta obudowa akumulatora: jeśli obudowa baterii wygląda jakby zjadła bardzo duży posiłek, może to oznaczać, że bateria jest zepsuta. Możesz winić nadmierne nagrzewanie za spowodowanie pęcznienia obudowy, zmniejszając w ten sposób żywotność akumulatora
 5. Blee, tam jest śmierdzący zapach zgniłego jajka: możesz zaobserwować ostry zapach zgniłego jajka (zapach siarki) w okolicach akumulatora. Przyczyna: wycieki z akumulatora. Wycieki powodują również korozję wokół słupków (gdzie znajdują się połączenia kablowe + i -). Może zajść potrzeba usunięcia mazi albo Twój samochód może nie zapalić
 6. Po 3 latach Twój akumulator jest uważany za wiekowy: akumulator może służyć dłużej niż 3 lata. Kontroluj jego stan co kilka miesięcy gdy osiągnie wiek 3 lat. Cykl życia akumulatora waha się od trzech do pięciu lat w zależności od akumulatora. Aczkolwiek nawyki jazdy, pogoda i częste krótkie podróże (poniżej 20 minut) mogą drastycznie skrócić rzeczywistą żywotność akumulatora

Jak mogę sprawdzić wiek akumulatora?

Z jednej strony możesz sprawdzić cztero- lub pięcio-cyfrowy kod daty na pokrywie obudowy Twojego akumulatora. Kluczem jest pierwsza część kodu: poszukaj cyfry i litery. Jedna litera jest przypisana każdemu z miesięcy – np. A dla Stycznia, B dla Lutego, itd. Cyfra, która ją poprzedza odnosi się do roku, jak 9 w 2009 i 1 dla 2011. Ten kod mówi kiedy akumulator został wysłany z fabryki. Dodatkowe cyfry wskazują gdzie akumulator został wyprodukowany. Akumulatory samochodowe służą, średnio, trzy do pięciu lat. Pamiętaj, istnieją także objawy słabego akumulatora, które możesz zaobserwować, takie jak np. powolny rozruch lub niski poziom płynu. Jeśli obudowa akumulatora jest napęczniała lub nadęta, czujesz śmierdzący zapach zgniłego jajka wydobywający się z akumulatora lub zaświeciła się kontrolka silnika, kłopoty mogą być tuż tuż. I jeśli ma ponad 3 lata? Uznaj, że nadszedł czas ścisłej kontroli.

Układy elektryczne. Czy akumulator może uszkodzić układ ładowania lub rozrusznik?

Czy akumulator może uszkodzić układ ładowania lub rozrusznik? Pewnie! Jeśli masz słabą kostkę, masz tendencję do odciążania jej i przenosisz swoją wagę – i nacisk – na zdrową kostkę. Tak samo jest w przypadku słabego akumulatora. Twój samochód zaczyna obciążać zdrowe części. Może to mieć negatywny wpływ na układ ładowania, rozrusznik lub cewkę rozrusznika. Części te mogą zacząć działać nieprawidłowo, ponieważ czerpią nadmierny woltaż(V) w celu zrekompensowania braku mocy elektrycznej akumulatorze. Zostaw ten problem nierozwiązany, a możesz skończyć na wymianie drogich elektrycznych części samochodowych – zazwyczaj bez ostrzeżenia.

Jak wiemy kiedy alternator nie dostarcza akumulatorowi wystarczającej ilości prądu? Jesteśmy jasnowidzami 🙂

Ok, żarty na bok, zacznijmy od najbardziej oczywistych objawów:

 • układ elektryczny zachowuje się jak opętany. Dziwne miganie świateł lub kontrolek ostrzegawczych tj. 'sprawdź silnik' zapala się, znika, i pojawia ponownie. Wszystkie te usterki zazwyczaj zaczynają występować, gdy akumulator samochodowy jest na wyczerpaniu i z trudem dostarcza zasilanie. Jeśli alternator jest wadliwy, Twój akumulator nie będzie ładowana i w końcu będzie całkowicie kaput
 • wolny rozruch. Odpalasz swój samochód, a on kręci i kręci, w końcu odpalając – lub i nie. Może to oznaczać, że Twój alternator nie ładuje akumulatora poprawnie. Jeśli zaczniesz doświadczać także 'opętania układu elektrycznego', zatrzymaj się na najbliższej stacji diagnostycznej. W twoim samochodzie za kilka chwil może skończyć się akumulator i alternator, co uniemożliwi dalszą jazdę.

Podsumowując: wszystko powyższe występuje, gdy akumulator nie otrzymuje ładowania (z powodu wadliwego alternatora). Akumulator będzie nieustannie rozładowywał się. Gdy się rozładuje całkowicie… wszyscy wiemy co się stanie: zostaniemy uziemieni przy krawędzi jezdni. Ani Ty, ani my, nie chcemy abyś przez to przechodził

Wiesz już jak działają akumulatory samochodowe. Co dalej?

Zasilanie Twojego pojazdu jest złożone, ale jest prosta prawda: potrzebujesz sprawnego akumulatora, aby móc nim jeździć. Przede wszystkim, bez mocy elektrycznej z akumulatora, Twój samochód nie zapali. Akumulator samochodowy zapewnia energię elektryczną niezbędną do działania elementów elektrycznych. Także konwertuje energię chemiczną w energię elektryczną, która zasila Twój samochód i dostarcza woltaż do rozrusznika. Stabilizuje on także woltaż (a.k.a. dostawę energii), który dba, aby silnik pracował, a to bardzo ważne. Dowiedz się jak dbać o akumulatory samochodowe w praktyce i w razie potrzeby sprawdź nasze ceny akumulatorów.